Workshops 2017
ALL, Po polsku / In Polish

Dwujęzyczność NA CO DZIEŃ. Warsztaty dla rodziców i opiekunów. 12 marca 2017

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wczorajsze warsztaty dla rodziców “Dwujęzyczność NA CO DZIEŃ”!

W trakcie spotkania rodzice mieli okazję zapoznać się z najnowszymi informacjami ze świata nauki, a także praktycznymi radami z codziennego życia i pracy z dziećmi dwujęzycznymi. Omówiliśmy zagadnienia takie jak: przyswajanie i nauka języków, rozwój mowy i języka u dzieci dwujęzycznych, formy dwujęzyczności dziecięcej, dwukulturowość i tożsamość dziecka dwujęzycznego, korzyści z dwujęzyczności dziecięcej i zasady świadomego wspierania dwujęzyczności. Warsztaty dały też okazję, by podzielić się doświadczeniami związanymi z dwujęzycznością w naszych domach. Pojawiło się wiele pytań – między innymi o to, jak wspierać jezyk polski dziecka, kiedy i jak uczyć czytania po polsku, w jaki sposób wprowadzić język angielski, kiedy dziecko niedługo zacznie szkołę/przedszkole anglojęzyczne, co zrobić, gdy dziecko nie chce lub przestało mówić po polsku, czy dwujęzyczność opóźnia rozwój mowy. Mam nadzieję, że mity zostały skutecznie obalone, wątpliwości rozwiane, a każdy otrzymał wyczerpującą odpowiedź odnośnie swojej sytuacji. Myślę, że poruszone tematy mogą stać się inspiracją do rozwijania wiedzy o dwujęzyczności i dalszego szukania informacji. Uczestnicy otrzymali wydrukowane porady na temat świadomego wspierania dwujęzyczności dziecka oraz maila z polecanych linkami, literaturą oraz bezpłatnym poradnikiem “Polish your Polish”, który szczerze polecam!

Przede wszystkim chciałabym, żeby warsztaty pozostały źródłem rzetelnej wiedzy o dwujęzyczności, by dały świadomość jej roli i korzyści, a także by oferowały motywację do codziennej pielęgnacji języka mniejszości.

Małymi kroczkami, ale codziennie, można zajść naprawdę daleko! Najważniejsze, by Wasze dzieci cieszyły się życiem z dwoma językami na co dzień! 😉

Za organizację dziękuję Basi Treter, a za patronat portalowi Dobra Polska Szkoła.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s