Christmas decorations
ALL, Po polsku / In Polish

Świąteczny dwujęzyczny album

Kiedy zjemy już wszystkie pierogi, popijemy barszczem, a na deser dołożymy jeszcze trochę serniczka, którego nigdy nie potrafiliśmy sobie odmówić… Kiedy odpakujemy wszystkie prezenty – jednych zaczniemy używać, a inne rzucimy w kąt… Kiedy niewyspani po Sylwestrowej zabawie, z uśmiechem i kawą w ręku przywitamy Nowy Rok… Upamiętnijmy te chwile w wyjątkowym albumie ze zdjęciami!

Jak powszechnie wiadomo: zdjęć robimy tysiąckrotnie więcej niż w ubiegłym stuleciu, a wszystko, oczywiście, za sprawą smartphone’ów, a którymi nie rozstajemy się nawet zaciszu czterech ścian toalety. Jak często jednak do tych złapanych w kadrze chwil wracamy? Prawda jest taka, że gromadzimy gigabajty zdjęć, ale rzadko które wywołujemy i oglądamy…

 

Świąteczny mini album dla dzieci dwujęzycznych

Chciałabym zachęcić do wywołania choćby kilku zdjęć z ostatnich świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra, póki jeszcze wspomnienia nie ostygły, póki nie odeszły w niepamięć. Wywołane zdjęcia możemy umieścić w specjalnym albumie świątecznym, który wykonamy wspólnie z dziećmi. Do dzieła!

Na pewno przyda nam się album, w którym obok miejsca na fotografię jest miejsce na nasze zapiski (możemy taki kupić albo nawet zrobić samodzielnie z kilku kartek).

W albumie umieszczamy zdjęcia, dodajemy też rysunki, wyklejanki, dekoracje, a nawet kartki świąteczne otrzymane od bliskich – ta część przynosi dużo radochy dzieciakom, to także świetne ćwiczenie motoryki małej (wyklejanie, kolorowanie, rysowanie, pisanie pozwalają ćwiczyć sprawność dłoni i palców). Wszystkie zamieszczone zdjęcia opisujemy kilkoma słowami – ważne, aby dzieci mówiły, z czym kojarzy im się dane zdjęcie czy rysunek, dzięki temu album jeszcze długo będzie wywoływał pozytywne emocje, a dzieci (i rodzice) chętnie sięgną po niego za jakiś czas. Wesołe i zabawne opisy wcale nie muszą być długie, oto przykłady: “Ania ucieka przed Mikołajem!”, “Kot Puszek chce zjeść Adamowi ciastko! Aaa!”, “Tata zjadł bardzo dużo pierogów”. Piszą i rodzice, i dzieci – jeśli już potrafią.

Taki album utrwali zarówno świąteczne wspomnienia, jak i słowa opisujące święta i świąteczne zwyczaje. Dzieciom uczącym się czytać album ułatwi zapamiętanie globalnie (całościowo) wyrazów takich jak: MAMA, BABCIA, CHOINKA, PREZENTY, ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Taki świąteczny album możemy wykonać w dwóch językach, które są naszej rodzinie bliskie i znane.

Świąteczny album najlepiej zrobić już dziś, póki głowy mamy pełne wspomnień, magia świąt jeszcze nie uleciała z naszych domów i serc.

Uśmiechy na twarzach i poklejone ręce gwarantowane! 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s